Hogyan működik az orrunk?
Amikor egy illatmolekula bekerül az orrüregbe, ezt először a szaglósejtek érzékelik. A szaglósejtek a szaglóhámon helyezkednek el, amely egy-egy kb. egy cm2-nyi nagyságú terület. A szaglósejtek speciális idegsejtek, amelyeknek kiterjedt érzékelőcsillóik vannak, ezek az orrüregbe lógnak be, ott érzékelik az illatokat.
Minden érzékelőcsillónak vannak receptorai, amelyek a szagmolekulákhoz kapcsolódnak. Amikor egy ilyen illatmolekula hozzákötődik egy receptorhoz, a szaglósejt átviszi az ingert a rostacsonthoz (amely egy könnyű, szivacsos csont, az orrüreget választja el az agytól), ezen át az ingerület az agy szaglóközpontjához jut. Itt a szaglógumó viszi az impulzusokat a szaglóterületbe, majd az amigdalába.
Az amigdala kulcsfontosságú, mivel elsődleges szerepe van az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában (és csak illatok által lehet aktivizálni!). Így alakul ki a szagérzet és így tudatosul a szagélmény.
Anatómiailag a szaglórendszer közel van az agy limbikus rendszeréhez. A limbikus rendszer magába foglalja az olyan szerveket, mint például a hippokampusz, amely a hosszú távú memóriáért felelős, a már említett amigdala, amely az érzelmekért (és a feldolgozásukért) felelős, a hipotalamusz, amely a hormonokat és az autonóm idegrendszert és irányítja. Az autonóm idegrendszer pedig a szervezet olyan “automatikus” válaszaiért felelős, mint pl. a vérnyomás, pulzus, vércukorszint, emésztés, stb.
Ezért van tehát az, hogy ezeknek a speciális olajoknak olyan jók a fiziológiás és pszichológiai hatásai.
Forrás: Modern Essentials
Hatása az autonóm idegrendszerre
Az igazi, 100%-os tisztaságú, természetes illóolajok kiegyensúlyozzák az autonóm idegrendszer működését.
Az autonóm idegrendszer a szervezet olyan “automatikus” válaszaiért felelős, mint pl. a vérnyomás, pulzus, vércukorszint, emésztés, stb.
A szimpatikus idegrendszer egyike az autonóm idegrendszer két, egymással ellentétesen működő részének. A szimpatikus idegrendszer akkor fejti ki hatását, amikor e szervezet felkészül valamilyen aktivitásra, ill. az adott aktivitás alatt (mint támadás, menekülés, stb.).
A másik rész, a paraszimpatikus idegrendszer a “raktáros”, amely a szervezet nyugalmi állapotában veszi át az irányítást (mint a pihenés, emésztés, stb.).
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: