Szeretjük a levendula jótékony hatását, de tényleg hatásosak a levendula készítmények?
A levendulának csodálatosan aromás, fűszeres, igen kellemes illata van. Virágját vagy leveleit megdörzsölve kezünkön hosszú ideig illatozik. Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
A levendula felhasználás módja szerint lehet a tiszta illóolaj közvetlenül vagy bázisolajokhoz adagolva, krémekbe, kenőcsökbe adagolva aromaterápiában felhasználva, relaxáló fürdőben, gyógyteában, illatpárnában.
A valódi levendula (lavandula angustifolia) vízgőz desztillációval előállított tiszta illóolaja (Lavandulae aetheroleum) az 1800-as évek végétől hivatalosan is szerepelt a Magyar Gyógyszerkönyvekben, fő hatóanyagai linalool a és linalilacetát.
A levendulának, elsősorban illóolajának antiszeptikus, tehát fertőzés, gyulladásgátló, bakteriális, gombás fertőzést csökkentő jótékony hatása ismert. Eredményesen felhasználható aknés, pattanásos bőr kezelésére, körömgombára, kisebb sebek, horzsolások kiegészítő kezelésére. Több gyógykenőcs is tartalmazza ahol ízületi bántalmak, gyulladások, sportsérülések kiegészítő alkotórésze. Csökkenti a bélgörcsöket, nyugtatja az emésztőrendszert.
A másik fő használati területe az tiszta levendulaolajnak, hogy nyugtatólag hat az idegrendszerre, ezért jól használható feszült idegek és stresszes szorongás, migrén kezelésére, fejfájás, depresszió, álmatlanság, ideges kimerültség és nyugtalanság kezelésére.
De mit is tud segíteni ebben a levendulaolaj? Hát, megoldani biztos nem tudja a számos lelki nyavalyát, de egy picit tud segíteni azt biztos.
Enyhébb esetekben, mint feszültség miatti alvászavar, ha a fejünk este sem akar valahogy kikapcsolni, kipróbálhatjuk a levendulaolajat, mint hatásos mellékhatások nélküli enyhe nyugtatót.
A levendula összetevői pozitívan hatnak a központi idegrendszerre, mind az illóolaj aromaterápiás és fürdőkúrás használatában, mint a szárított levendulás illatpárna illatfelhője. Általános nyugtató, feszültségoldó hatása miatt megkönnyíti az elalvást, illetve hosszabb alvásidőt biztosít. A belélegzett illóolaj jó hatással van az általános kedélyállapotra és pozitívan hat a közérzetre.
Az elvégzett kutatások igazolták a valódi levendulaolaj fertőzésgátló, gyógyító antiszeptikus hatását, többek között dermatofita gombák (ez okozza a körömgombát) ellen is hatékonynak bizonyult. Állatkísérletekkel igazolták a simaizomgörcs oldó (gyomor, bélrendszer, vese, epe, kiválasztószervek)
Képalkotó eljárásos vizsgálatok igazolták, hogy a levendula illóolajánál belélegzése hat az agy érzelmekért felelős, limbikus rendszerére, befolyásolva ezzel a hangulatot, közérzetet.
EEG kísérletek bizonyították, hogy belégzéssel az illóolaj komponensek eljutnak a központi idegrendszerbe, arra nyugtató hatással bírnak, sőt a bőrön keresztül bemasszírozott olaj bejut a véráramba.
Vizsgálatokat végeztek a levendula kivonatok illetve illóolaj biztonságával kapcsolatosan és több kísérlet alapján nem bizonyult toxikusnak.
A levendula illóolaja egyike azoknak a olajoknak amelyek tömény állapotban sem irritálják a bőrt, általában nem okoz allergiás reakciót a bőrön. A tiszta levendulaolaj használható belsőleg is gyomor- és bélpanaszokra, pár cseppet tegyünk kockacukorra, de azért készüljünk fel, az ízhatás erősen érdekes lesz.
A fenti vizsgálatokat ellenőrzött minőségű vízgőz desztillációval előállított 100%-os tiszta illóolajokkal végezték, a jótékony hatások is ez esetben működnek csak.
Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.
Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti.
Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket.
A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést.
Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.
Az immunrendszert erősíti élénkíti, relaxál, regenerál.
Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.
Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen bőrünk.
Női betegségeknél hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.
Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.
Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.
Használhatjuk közvetlenül a bőrre, halántékra dörzsölve, fájó sajgó vállra, nyakra, hátra.
Ha nagyobb területet masszírozunk adjunk pár cseppet valamilyen bázisolajhoz, vagy krémhez. Az levendulaolaj értékes alkotórészei bemasszírozva bekerülnek a véráramba.
Kipróbálhatjuk a fürdő vizébe csepegtetve 5-10 cseppet, így mind a bőrön keresztüli, mind az illatanyagainak belélegzés általi hatása érvényesül.
Levendulateát ugyanúgy készítünk mint bármelyik gyógynövényből készült teát, 1-2 evőkanál szárított levendulát öntsünk le forró vízzel és letakarva várjunk vele 5-10 percet.
Elsősorban stresszoldó enyhe idegnyugtató hatását emelnénk ki, segít a mindennapok sűrű zakatolásában egy apró, pihentető szünetet tartani. Enyhe szorongás, idegességnél segíti a túlhajszolt idegek pihentetését, és az éjszakai alvást.
Az általános nyugtató hatásán kívül segíti a emésztést, görcsoldó hatású. Egy csésze finom levendula gyógytea a pihentető és felfrissülést adó alvásért.
Próbáljuk ki bátran, és ha beválik használjuk többször is.
Forrás: Borcsa Botond Lajos, Dr. Csupor Dezsô, Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar, Farmakognóziai Intézet
Fotók: 1-3 Shutterstock Grekov’s, matka Variatka, 2. Pixabay
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.