Egészség patika

Tudtad, hogy a fahéj képes kordában tartani a vércukor szintet, és annyi mást….

Tudtad, hogy a fahéj képes kordában tartani a vércukor szintet? Most a fahéjjal ismerkedünk meg és említést teszünk a zsidóság szemszögéből is, egy finom fahéjas csiga recept erejéig.

A fahéj és a zsidóság kapcsolatában is kiemelkedőszerepe van a fahéjnak. A fahéj a szfárádi zsidó közösségek jellegzetes fűszere. 

Trópusi, örökzöld fa (Cinnamomum zeylanicum, Cinnamomum verum), 2-3 éves fiatal hajtásainak a kérgéből nyerik az illóolaját. Régen a fahéjnak nagyon magas volt az ára. Felette áll a kevésbé értékes kínai fahéjnak. Tüzes, fűszeres, édes illatú.

A fahéj elfogyasztva és bőrünkkel érintkezve is kifejti hatását, természetesen mindkét esetben eltérő módon és mértékben. A fahéj felhasználása a köztudatban elsősorban étkezés célzatú, illetve elfogyasztva várunk valamilyen jótékony hatást.

Fogyasztáskor nem csak az ízlelőbimbókat pezsdítjük fel vele, hanem mivel fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmaz, ezért gyakran használják a gyomor-bél csatorna fertőzései és légúti fertőzések ellen.

Már jól dokumentáltak a fahéj azon előnyei, mely szerint kiválóan képes csökkenteni a vércukorszintet.

Az American Journal of Nutrition egy 2007-es tanulmánya szerint a magas szénhidráttartalmú ételek fahéjjal való fűszerezése segítenek csökkenteni a vércukorszintet, mivel lassítja az emésztést, így tovább érezzük magunkat eltelítve, mivel később ürül ki a gyomor.

A fahéj azonban más módon is képes kordában tartani a vércukorszintet, hiszen a fahéj képes ösztönözni az inzulinreceptorokat is, így segítségével csökken azt inzulinrezisztencia. Ezenfelül gátolja annak az enzimnek a működését is, ami kikapcsolja az inzulinreceptorokat, így a sejtek hatékonyabban képesek felhasználni a glükózt. Napi 1-2 csepp esszenciális terápiás olaj már nagyon hatékony lehet.

A fahéj egy édes, aromás fűszer- és gyógynövény.

Az emberek által legrégebb óta ismert fűszernövények egyike. Előnyeit és felhasználási módjait már Kr.E. 2700-ban leírták a Kínai Birodalomban, Európában és Egyiptomban is. Kétféle fahéj létezik: Ceyloni és kínai vagy cassia fajtát különítünk el egymástól. A fahéjnak kiváló véralvadásgátló és antimikrobiális tulajdonságai vannak, fokozza az agy működését és hozzájárul a vastagbél egészséges működéséhez is. Ezenfelül pedig a cukorbetegek vércukorszintjét képes a normális szinten tartani.

A fahéj kéregben három olyan illóanyagkomponens található, melyeknek komoly egészségügyi hatásai ismertek: ez a fahéjaldehid, a cinnamil-acetát és a fahéjalkohol. A fahéjaldehid az, ami gátolja a véralvadást, javítja a keringést és segíthet a vértisztításban.

E tulajdonságának köszönhetően kiválóan lehet kezelni a reumás megbetegedéseket, mivel így csökkenthetők bizonyos gyulladások. Mivel a fahéjkéregnek antimikrobiális tulajdonságai vannak, segít megállítani a káros baktériumok és gombák elszaporodását, melyek a gombás fertőzésekért és a különböző gyulladásokért felelősek. Antibakteriális tulajdonságát kihasználják az élelmiszerek tartósítása során

Kutatások bizonyítják, hogy a fahéj illata és íze serkentőként hat, javítja a memóriát, a vizualitást. Lassítja a szellemi öregedést.

Hatásai:

A fahéjat közismerten fűszerként ismerik, de az egészséget támogató tulajdonságai miatt is kedvelt olaj. 

  • A  fahéj kérge antibakteriális, összehúzó, szélhajtó, görcsoldó és hányáscsillapító hatással bír. míg illóolaja antibakteriális, antivirális és antifungális (jelentése: baktériumoknak és gombáknak nem táptalaj) hatású. Ennek köszönhetően segíti az emésztést, vagyis enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát,a hányingert és a bélszelek túlzott távozását.
  • Már a korai népi gyógyászatban is gyakran használták étvágytalanság, hasmenés, gyomorgörcs, emésztési zavarok, hányás, menstruációs panaszok, meghűlés, asztma, lumbágó kezelésére. Teakeverékként pedig segítette az étvágy és emésztés javulását, erősítette a gyomrot, javította a szájüreg gyulladásos folyamatainak (fogíny- és szájnyálkahártya) gyógyulását. A gasztronómiában nem csak aromás íze miatt adagolták, illetve adagolják a mai napi előszeretettel süteményekhez és tortákhoz, hanem azért is, mert segít megemészteni a zsírokat.
  • A benne lévő tannin miatt megállítja a vérzést és vérkeringést is javítja, amivel csökkenti a hűléses betegségek tüneteit.

  • Cukorbetegeknek is hasznos, azáltal, hogy fokozza az inzulin hatékonyságát, javítja a glükóztoleranciát.

  • Nőknek különösen jót tesz: ellazítja a méhet, ezért csökkenti a menstruációs panaszokat.
  • A fahéj még afrodiziákumnak is jó, mivel mindkét nemnél fokozza a libidót és a szexuális teljesítményt is.

Konyhában:

• Tegyünk egy-két csöpp fahéj illóolajat forró vízhez, vagy teához, hogy enyhítsük a torok kellemetlen érzéseit* 

• Tegyük azokhoz a kedvenc receptjeinkhez, amelyek őrölt fahéjat írnak elő, elragadóan fűszeres ízéért 

• Támogatja az egészséges emésztés funkcióit

A fahéj és a zsidóság kapcsolatában is kiemelkedőszerepe van a fahéjnak, itt jegyezzük meg a doTERRA 100% olaja elismerést kapott a Tanúsított, Tiszta, Terápiás Minőségű (CPTG), és kóser olajok között.

Fahéjas csiga

Párve

½ kg liszt

1 kocka élesztő

2 pohár langyos víz

½ pohár étolaj

½ pohár cukor

A töltelékhez:

1 pohár porcukor,  3 kk. őrölt fahéj, 2 csepp fahéjolaj, 2 ek. étolaj

Az élesztőt egy kanál cukorral együtt felfuttatjuk egy pohár langyos vízben. A többi hozzávalót tálba tesszük, az élesztős keveréket is hozzáadjuk, és rugalmas tésztát gyúrunk belőle. Letakarva, meleg helyen egy óra alatt duplájára kelesztjük a tésztát, majd ujjnyi vastag téglalappá nyújtjuk. A töltelékhez valókat enyhén összemelegítjük, és óvatosan elegyengetjük a tésztán. A téglalapot szorosan feltekerjük, a szélét lezárjuk, majd másfél ujjnyi vastagságú szeleteket vágunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk a csigákat (ha a felvágás során szétesnének, érdemes őket újra feltekerni, hogy kellőképpen szoros legyen a tekercs). Újabb fél órányi kelesztés után 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk a tepsiket, és 20-25 perc alatt készre sütjük a csigákat.  http://zsido.com”

Érdekesség:

Mivel a fahéjpor beszívja a képződött párát és semlegesíti a kellemetlen szagokat, emiatt különleges felhasználási területe még a belőle készített, lábbelikhez használatos talpbetét, mely talpbetét készítésének sok évszázados tradíciói vannak Ázsiában.

Mostani elterjedtségéről elmondható, hogy már nemcsak Ázsiában használatos, hanem Európában is egyre jobban elterjedt, a világ számos részén rendszeresített munkaruházati kiegészítő termék, már hazánkban is kapható egyes patikákban, boltokban.

Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik  közösségi oldalon. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!