A MENSTRUÁCIÓS VÉRZÉSSEL KAPCSOLATBAN SZÁMTALAN PROBLÉMA ADÓDHAT: ILYEN PL. A TÚL SOK, A TÚL KEVÉS MENSTRUÁCIÓS VÉR, ILLETVE AZ IS SOKAKAT VISZ A NŐGYÓGYÁSZATI RENDELŐBE, HA VÉRRÖGÖK IS TÁVOZNAK.
Hogy a darabos vérzés kórosnak számít-e, és hogy mi minden állhat a hátterében, arról dr. Lőrincz Ildikót, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusát kérdeztük.
MIKOR SZÁMÍT KÓROSNAK?
Menstruáció során igen sokan találkozhatnak vérrögökkel, melyek jellemzően kocsonyás állagúak és sötét színűek. Ez főleg az első napokon szokott előfordulni, amikor a vérzés a legerősebb. Oka, hogy a leváló méhnyálkahártya olykor nagyobb darabokban távozik. Szerencsére az esetek többségében ártalmatlan jelenségről van szó. Azonban problémára adhat okot, ha a vérrög túl nagyméretű, illetve túl sok távozik, a menstruáció erős és fájdalmas. Ilyenkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni, aki megállapítja, hogy kóros állapotról van-e szó, illetve, hogy mi is okozhatja a problémát.
POLIP
A polip egy jóindulatú hámdaganat, melyre legtöbbször a pecsételő vérzés, teherbeesési nehézségek, illetve erős, darabos vérzés hívja fel a figyelmet. Főleg 40 év felett szokott előfordulni, és ha felmerül a gyanú, úgy méhtükrözésre van szükség. Amennyiben bebizonyosodik a polip megléte, úgy az eltávolításához műtét indokolt, ráadásul fontos a szövettani elemzése is, hogy ki lehessen zárni a rosszindulatú képletek meglétét.
VETÉLÉS
A vetélések nagy része akkor következik be, amikor a nő még csak nem is sejti, hogy megtörtént a fogantatás. Ilyenkor az illető legtöbbször csupán annyit tapasztal, hogy a menstruációja pár napot késett, és az a megszokottnál erősebb, fájdalmasabb és több vérrög is megfigyelhető benne. Sajnos ez a pozitív teszt után is megtörténhet, ilyenkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, ugyanis ha a vetélés egy bizonyos terhességi kor felett következik be, úgy műtétre van szükség.
JÓ- ÉS ROSSZINDULATÚ DAGANAT
Amennyiben valaki vérrögöket talál a menstruációs vérben, az utalhat daganat jelenlétére is, mely lehet jó-vagy rosszindulatú is. Ez előbbi esetben a polipon kívül jellemzően mióma szokott előfordulni, mely bár hasonló tüneteket okoz, mint a polip, teljesen más, mivel ez izomdaganat. A probléma gyakran ösztrogéndominancia hatására alakul ki, így kezelése lehet gyógyszeres, segíthet a hormontartalmú spirál is, ám az is lehet, hogy műtétre van szükség.
Sajnos darabos vérzés esetén rosszindulatú képletek jelenléte se zárható ki, ezért a tünetet mindenképp komolyan kell venni, hogy a megfelelő terápiát mihamarabb el lehessen kezdeni, hiszen az életmentő lehet! Hogy különbséget lehessen tenni a daganatok közt, mindenképp szövettani vizsgálatra is szükség van – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.
VÉRALVADÁSI ZAVAR
A vérrögöket gyakran fokozott véralvadás okozza, így panasz esetén érdemes ez irányba is vizsgálatokat végeztetni, ugyanis akár trombofíliára is utalhat, mely fokozott vérrögképződést eredményezhet! Ekkor nem csupán darabos vérzés jelentkezhet, de meddőség, vetélés is előfordulhat! Amennyiben bebizonyosodik a trombofília jelenléte, úgy meglehet, véralvadásgátló terápiára van szükség, mivel az állapot megnöveli a trombózis esélyét is!
Forrás: Nőgyógyászati Központ, wellnesscafe.hu
Dolgok, amik megzavarják a menstruációs periódusod.
NAGYSZERŰ LENNE, HA A MENSTRUÁCIÓD A NAPTÁR SZERINT JÖNNE MEG MINDEN HÓNAPBAN ÉS TUDNÁL ELŐRE TERVEZNI VELE?
Túl keményen edzel
Hallottál már róla, hogy néhány maratonfutónak teljesen elmarad a menstruációja? Sajnos ez nem csak mítosz: a rendszeres, kemény edzések alacsony testzsírszázalékkal párosítva jelentős terhet rónak a szervezetre, amelynek a hatására az agy leblokkolja a termékenységi hormonok termelődését.
Mivel nem tudsz kihordani egy gyereket stressz alatt, a szervezeted ideiglenesen leállítja a hormonok képződését. A rendszeres testmozgást végző nők fele tapasztalt már apró menstruációs szabálytalanságot, egy tanulmány szerint. Ha csak pár napot késik, akkor semmi ok az aggodalomra, de fordulj mihamarabb orvoshoz, ha már 3 hónapja kimaradt a menstruációd. Az amenorrhea, azaz a menstruáció kimaradása csontritkuláshoz vezethet.
Túlsúlyos vagy
Az extra kilóknak jóval nagyobb a jelentőségük annál, minthogy nem férsz bele a kedvenc farmeredbe. A zsírsejtek jelentős száma növeli az ösztrogén szintjét a szervezetben. Az elhízott nők általában erős, rendszertelen és sokáig tartó ciklusról panaszkodnak. Ha van rajtad némi felesleg és hasonló tüneteid vannak, ne az legyen a megoldás, hogy extra méretű tampont szerzel be. A túl magas ösztrogénszint és az elhúzódó ciklus növeli a méhtestrák kialakulásának kockázatát. Ha képtelen vagy fogyni, konzultálj a nőgyógyászoddal a gyógyszerszedésről. A fogamzásgátlás, a hormonális egyensúly megteremtésével, csökkenti az endometrium rák esélyét.
Túl vékony vagy
A tested pont ellenkezően reagál, ha túl sovány vagy, azaz a szervezeted nem termel elegendő ösztrogént. Megfelelő jelenléte nélkül leáll a ciklus.
Ha mindig vékonyabb voltál az átlagnál, akkor ez valószínűleg számodra nem okoz problémát.
A zavarok általában akkor jelentkeznek, ha rövid idő alatt viszonylag jelentős mértékű fogyás következik be. Ha rengeteg kilót adtál le, de még így is normális tartományban van a BMI indexed, akkor a szervezeted pár hónap alatt alkalmazkodik, és ismét visszatér a megszokott ciklusod.
Keveset alszol
Az alváshiányt egész nap érzed a koncentrációdon, de ha rendszeressé válik, azt a ciklusodon is észlelheted. Azoknál, akik rendszertelenül dolgoznak, gyakoribb a szabálytalan ciklus, derült ki egy amerikai tanulmányból. A szervezet belső órája hatással van a termékenységi hormonra, ami befolyásolja a termékenységet és a menstruációt. A rendszertelen alvás a melatonin, azaz az alvási ciklust irányító hormon, szintjét is megzavarja.
Természetes megoldást jelenthet, a valódi levendula (lavandula angustifolia) vízgőz desztillációval előállított tiszta illóolaja (Lavandulae aetheroleum) az 1800-as évek végétől hivatalosan is szerepel a Magyar Gyógyszerkönyvekben, fő hatóanyagai linalool a és linalilacetát.
A levendulának, elsősorban illóolajának antiszeptikus, tehát fertőzés, gyulladásgátló, bakteriális, gombás fertőzést csökkentő jótékony hatása ismert. A másik fő használati területe a tiszta levendulaolajnak, hogy nyugtatólag hat az idegrendszerre, ezért jól használható feszült idegek és stresszes szorongás, migrén kezelésére, fejfájás, depresszió, álmatlanság, ideges kimerültség és nyugtalanság kezelésére.
Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.
Az immunrendszert erősíti élénkíti, relaxál, regenerál.
Női betegségeknél hatásos irrigáló szer.
Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.
Az általános nyugtató hatásán kívül segíti az emésztést, görcsoldó hatású.
Készíts, egy csésze finom levendula gyógyteát a pihentető és felfrissülést adó alvásért.
Recept: 1-2 csepp levendulaolajat, 1/2 liter teához, kuckozd be magad az ágyba és pihenj egy nagyot.
Próbáljuk ki bátran, és ha beválik használjuk többször is.
Illóolajok, vásárlás: +36 30 797 44 07 http://mydoterra.com/egeszsegunkert/
Fotó: Profimedia – Red Dot
Második részt, írta Váci Anikó, kiegészítette egeszsegunkertotthon.cafeblog
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: