A borsmenta (Mentha piperita) virágzó végeiből és leveleiből nyerik a friss, élénk, mentolos, erős, átható illóolaját. Különféle termékekhez adagolták: légfrissítőhöz, szájvízhez, fogkrémhez.
Ezt az aromás illatú gyógynövényt már évszázadok óta használják emésztési zavarok, megfázás és fejfájás ellen. A mai orvostudomány főleg az emésztőrendszer megnyugtatására, emésztési zavarok, irritábilis bél (IBS) szindróma és egyéb panaszok megszüntetésére alkalmazza.
A világon szinte mindenütt termesztik a borsmentát a konyhaművészetben és a gyógyászatban betöltött szerepe miatt. A borsmenta aktív hatóanyagának, a több mint 40 különféle vegyületből álló aromás illóolajának köszönheti gyógyító értékét. A legjelentősebbek közé tartozik a mentol (az illóolaj 35-50%-a), amenton (15-30%) és a mentil-acetát (3-10%). Gyógyászati célra a borsmentaolajat a növény föld feletti részeinek vízgőz desztillációjával nyerik.
Hatásai:
- fájdalomcsillapító, enyhíti a fejfájást, migrént
- izom- és menstruációs görcsoldó
- szélhajtó, emésztést segítő, gyomorerősítő, megszünteti az émelygést
- lázcsillapító, lelohasztja a duzzanatokat, lehűti a forró testet, szomjoltó
- stimuláló, frissítő, erősítő
- bátorít, fokozza a tisztánlátást, éberséget, segíti leküzdeni a bizonytalanságot, kisebbrendűségi komplexust
Érdekesség: “Minta, a nimfa, az alvilági Cocitus folyó leánya szerette Plútót, az alvilág istenét, és az viszontszerette őt. De Prosperina, a felesége féltékenységében annyira feldühödött, hogy a szegény nimfát darabokra taposta. A darabokból illatos növényke hajtott ki, amely azóta a szerencsétlen sorsú fiatal lány nevét viseli.”
“Szűz Mária, Szent József és a gyerek Jézus Heródes katonái elől menekülnek. Amikor talál egy kis menta növényt, Máriát annyira lenyűgözi az illata, hogy nedvével szeretné a szomját oltani. A növényke ekkor kibocsát egy csepp nedvet, Mária pedig megáldja érte. Ezért a középkori latin nyelvben a mentát Herbe sanctae Mariae-nak, Mária szent füvének nevezték.”
Általánosan javallott:
- Az emésztési zavarok enyhítésére kitűnő borsmenta görcsoldó tulajdonsággal rendelkezik, és mérsékli az izomtónust.
- A borsmentaolaj hatására az emésztőrendszer simaizmai ellazulnak, így megszünteti a bélgörcsöket és a bélgázt.
- Görcsoldó tulajdonsága a hastáji fájdalmakkal váltakozó hasmenéses és székrekedéses rohamokkal járó emésztési zavarok, az irritábilis bél szindróma kezelésében is hasznos lehet.
- A borsmentában lévő mentol úgy fokozza az emésztést, hogy serkenti a természetes emésztőnedvek és az epe termelődését. E tulajdonsága teszi a borsmenta olajat az egyik legnépszerűbb, recept nélkül kapható savlekötő szerré.
- Számos kísérlet igazolja, hogy a borsmenta illóolaja képes az epekövek oldására is, ezzel szükségtelenné téve a sebészi beavatkozást. Mielőtt azonban erre a célra használná az olajat, feltétlenül beszéljen orvosával.
- Közvetlenül a nyelvre téve a kellemetlen szájszagot is megszünteti.
- Ezenkívül jó a lehelet felfrissítésére és orrdugulás ellen is.
- Teaként elkészítve vagy olaj formájában enyhítheti a mozgó járművön való utazás okozta szédüléssel és émelygéssel járó rosszullétet. A borsmentatea a fokozott bél-gázképződést és felfúvódást, valamint a diverticulitis tüneteit is elmulaszthatja.
- A borsmenta olajat a bőrbe dörzsölve a hideg érző idegvégződéseket ingerli; az ebből jövő ingerületek elnyomják a fájdalomérzékelő idegvégződésekből származókat, ezért az izomfájdalmak enyhítésére is kiváló.
- A borsmenta megfázás és köhögés elleni hagyományos használatának jogosságát sokan vitatják.
- Számos, megfázással küszködő beteg tapasztalata szerint, a borsmenta illékony mentolját belélegezve légzésük könnyebbé vált. A borsmentatea szintén enyhítheti az asztmás rohamot kísérő hörgőszűkületet.
Esetleges mellékhatásai:
- A borsmenta levelei, még ha hosszú időn keresztül alkalmazza is őket, általában nem okoznak mellékhatásokat.
- Ritkán előfordulhat bőrirritáció vagy gyomorégés a borsmentaolaj kapszulák szedésénél.
- Allergiás bőrkiütések léphetnek fel a borsmenta illóolajának helyi alkalmazásakor. Ha e tünetek valamelyikét tapasztalja magán, hagyja abba a borsmentakezelést és próbáljon ki más eljárást.
Figyelmeztetés!
- Mivel a borsmentaolaj lazítja a gyomor-bélrendszer falát, ezért súlyosbíthatja a rekeszizomsérv tüneteit.
- Az 5 év alatti kisgyermekek, illetve csecsemők mellkasára és orrlyukába ne tegyen tömény borsmenta olajat, mivel fulladást válthat ki.
- Epekő okozta fájdalom esetén csak orvosi felügyelet mellett alkalmazzuk! Terhesség alatt kerülje a borsmenta nagy mennyiségben való fogyasztását.
- Élénkítheti a havi vérzést, várandós kismamák inkább kerüljék. Homeopátiás szert előtte-utána 1-2 óráig ne használjunk, mert semlegesítheti a hatását. 7 éves kor alatti gyerekek ne használják!
Részben: (Forrás: Giuliana Lomazzi: Aromaterápia,
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: