A citromfű egy évelő cserje zöld, csipkézett levelekkel, apró, fehér virágokkal. A citromfű leveleinek hatóanyagai az illóolajok (citronellál, citrál), cseranyagok, flavonoidok, kávésav. Az illóolaját az illatszeripar hasznosítja különböző parfümök alkotórészeként.
A gyógyhatású “csodaszert”, a karmelitavizet a svájci Paracelsus készítette el elsőként, amelynek egyik fő hatóanyaga a citromfű volt.
A citromfüvet a nép mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, orvosi citromfűnek, igaz nádra fűnek, macskaméznek is hívja.
Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas.
Kellemes, könnyű, citromos illata van, gőzdesztillációval nyerik ki a friss virágokból, levelekből és a szárakból értékes illóolaját.
A citromfű (Melissa officinalis) növény nagyon gyengéd és finom, az olaja is segít kihozni ezeket a jellemzőket az emberekből.
A felsorolt panaszok kezelésére aromalámpából vagy alvópárnából elpárologtatva, masszázs- vagy fürdőolaj, ill. fejfájás csillapítására alkalmas bedörzsölő szerek alkotórészeként használják a leggyakrabban.
Hidegben a citromfű olaj megnyugtató és támogatja az immunrendszer működését.
Hatásai:
Figyelem! Érzékeny bőrön ne alkalmazzuk, és csak kis mennyiségben, kb. 1%-os keverési arányban használjuk!
A népi gyógyászat a citromfüvet szinte minden betegségre használja. Rossz közérzet esetén, gyomor- és bélpanaszoknál, epe- vagy májbántalmaknál, szívpanaszoknál, menstruáció alatt, és megfázásnál is segít a citromfű.
Keverhető gerániummal, ylang-ylanggal, levendulával, narancsvirággal
Mivel távol tartja a szúnyogokat, ezért nyári estéken érdemes virágcserépben az ablakba helyezni.
Kiszerelés: 5 ml
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.