A tisztálkodás mindennapi rutinnak számít, de vajon mi alapján választja valaki a fürdést vagy a zuhanyzást?
Ma már furcsállva olvassuk, hogy hazánkban sokáig a heti egyszeri mosakodás volt szokásban, télen pedig a megfázástól tartva előfordult, hogy hónapokig nem fürödtek az emberek. Az ötvenes évekig hajat is csak több hetente mostak, testápoló híján a kiszáradt bőrt disznózsírral kenegették, a szappant is zsírból, házilag főzték.
Van, aki el sem tudja képzelni a napját egy forró fürdő nélkül, télen pedig az amúgy zuhanypártiak is szívesebben választják olykor-olykor a hosszasabb kádfürdőt. Így vagy úgy, az a szokás, hogy naponta legalább egyszer fürdünk vagy zuhanyozunk – arról, hogy jól tesszük-e, megoszlik a szakemberek véleménye.
Ha óvni szeretnénk bőrünk egészségét, a kevesebb néha több.
A napi tisztálkodást tehát érdemes jól és tudatosan csinálni.
A szakemberek először is azt javasolják, hogy a napi tisztálkodásnál vegyünk vissza mind a hőfokból, mind az időtartamból.
A mindennapok során a gyors zuhany részesítendő előnyben. A zuhanyozás felpezsdíti a vérkeringést, melytől a bőr üdébb és feszesebb lesz. De akár zuhanyzásról, akár fürdésről van szó, forró helyett használjunk inkább meleg vizet, és 5-10 percnél ne időzzünk többet benne: higiéniai szempontból ez is tökéletesen kielégítő. A szárítkozást is végezzük kíméletesen: erőteljes dörzsölés helyett inkább óvatosan itassuk fel a vizet a bőrünkről.
Ugyanilyen lényeges, mivel tisztítjuk bőrünket.
A legtöbb szappan és egyéb közkedvelt tisztálkodószer szintén szárít, ezért – különösen, ha száraz, érzékeny a bőrünk – érdemes kímélő, allergén összetevőktől mentes mosakodó készítményeket használnunk.
Ma már léteznek olyan tisztálkodószerek is, amelyek hidratáló komponenseiknek köszönhetően éppen a bőr nedvességtartalmának megőrzését, természetes védőrétegének helyreállítását segítik.
A jó tusfürdő csak enyhén lúgos kémhatású, ennek köszönhetően nem irritálja a bőrt és nem kezdi el lebontani a testünket körülvevő savköpenyt, amely hozzátartozik a bőrünk természetes védekezőrétegéhez. A tusfürdőkben lévő természetes összetevők használatával pedig elősegíthetjük testünk gyógyulási folyamatait és az egészségünkhöz nélkülözhetetlen, teljes körű támogatást.
Ha mégis úgy döntesz hogy, szívesen elmerülnél egy kád meleg vízben, készítsd a kedvenc illóolajaidat kéz- és kád közelbe! Csobbanj bele a vízbe. Szerintem ez a legjobb része a fürdésnek! A víz lágyan-melegen körülölel, és én közben pihenek.
Egy kád vízhez:
3-6 csepp illóolajat vagy keveréket keverj el egy kanál tejszínben vagy mézben, így keverd a fürdővízhez. Az is megfelelő lehet, ha a tusfürdőhöz keverjük először. 15 percig ajánlott a fürdés.
Habfürdő és tusfürdő:
3-6 csepp olajat 15 ml tusfürdőhöz ( 1uncia = 30 ml). Aztán belekeverjük a fürdővízbe. Ezzel a legjobb hatást lehet elérni, mert így az olajok elkeverednek a vízzel, és nem válnak ki azonnal, könnyebben beszívódnak a bőrbe.
Mosdókesztyű:
Amikor tusolsz, 3-6 csepp olajat cseppents a tusfürdőbe, és aztán ezzel a kendővel dörzsöld át a tested.
Testpermet:
Tölts meg egy kis spray-s üveget desztillált vízzel, és adj hozzá 10-15 cseppet a kedvenc keverékedből vagy alapolajodból. Rázd össze jól, és permetezd az egész testedre, miután fürödtél vagy tusoltál.
Köszönöm, ha segítesz eljuttatni a cikket másokhoz is, jelezd, ha tetszett a bejegyzés, oszd meg a barátaiddal, nyomj egy tetszik-et, vagy oszd meg bármelyik közösségi oldalon.